2014 Embrace the Pace 5K & Half Marathon Results

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 ANDREW MEHL ELKHART IN 513 32 1 19:06.84 6:10/M
2 ROMAN MILLER TOPEKA IN 564 16 2 19:47.18 6:23/M
3 DAVID YODER NEW PARIS IN 546 37 3 19:54.19 6:25/M
Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 ANNI BOOCHER MISHAWAKA IN 454 27 6 22:32.77 7:16/M
2 CATHY MILLER SHIPSHEWANA IN 514 17 14 24:42.11 7:58/M
3 DARLENE HOCHSTETLER NAPPANEE IN 491 38 18 25:14.45 8:08/M
Top

Male 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 TY BROOKS MILFORD IN 457 8 17 25:09.21 8:07/M
2 THOMAS FRAIN CHICAGO IL 477 10 103 42:24.57 13:41/M
Top

Female 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 KATIE WENZ NAPPANEE IN 535 9 85 35:49.75 11:33/M
2 SOPHIE WENZ NAPPANEE IN 537 7 86 35:51.59 11:34/M
3 ELLIE WENZ NAPPANEE IN 536 9 89 36:04.30 11:38/M
4 DELANEY FORD GOSHEN IN 474 9 93 37:01.69 11:56/M
5 KYLEE BROWN GOSHEN IN 593 10 94 37:07.18 11:58/M
6 JOSALYN KOLBERG MILFORD IN 505 9 108 45:29.70 14:40/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 GRANT BROOKS MILFORD IN 456 11 9 23:35.94 7:36/M
2 WESLEY BORKHOLDER BREMEN IN 455 13 54 30:17.19 9:46/M
3 ISAAC INNIGER NEW PARIS IN 496 12 55 30:45.49 9:55/M
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 SAMANTHA KOLBERG MILFORD IN 504 11 34 27:48.78 8:58/M
2 REAGAN HARTMAN NAPPANEE IN 487 12 47 29:26.54 9:30/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 DAKOTA STUTZ ELKHART IN 609 17 115 1:10:31.22 22:45/M
2 RICARDO ESTRADA ELKHART IN 603 17 117 1:10:32.42 22:45/M
3 LUCAS REARIS ELKHART IN 605 17 118 1:10:33.25 22:45/M
4 JUSTICE ALLMAN ELKHART IN 600 18 119 1:10:33.63 22:45/M
5 NATE WEIDNER NAPPANEE IN 602 17 120 1:10:33.63 22:45/M
6 BEN LOVELY BRISTOL IN 597 19 121 1:10:34.46 22:46/M
7 MICHAELL DAMERON ELKHART IN 598 17 122 1:10:34.58 22:46/M
8 DEREK THOMAS GOSHEN IN 607 18 123 1:10:34.87 22:46/M
9 ZACH IRYLE ELKHART IN 596 17 124 1:10:35.12 22:46/M
10 JOSEPH BLACK ELKHART IN 595 18 125 1:10:35.62 22:46/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 JOANNE MILLER SHIPSHEWANA IN 515 17 35 27:53.97 9:00/M
2 RONDA KUHNS NAPPANEE IN 507 16 36 27:54.77 9:00/M
3 CASSIE BROWN GOSHEN IN 460 16 98 37:56.19 12:14/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 JERRY HOCHSTETLER NAPPANEE IN 494 22 11 23:56.23 7:43/M
2 JONAS HOCHSTETLER NAPPANEE IN 493 20 33 27:39.53 8:55/M
3 JOHN WRIGHT BREMEN IN 541 21 58 30:53.29 9:58/M
Top

Female 20 to 25

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 KATE LENGACHER NAPPANEE IN 509 22 59 31:16.37 10:05/M
2 KATELYN KELTER NAPPANEE IN 499 24 62 32:09.57 10:22/M
3 DANIELLE DAVIDSON MISHAWAKA IN 469 25 63 32:09.77 10:22/M
4 KRISTINA STUTZMAN PLYMOUTH IN 525 20 75 34:15.91 11:03/M
5 AMBER RUNDBERG NAPPANEE IN 606 20 96 37:10.55 11:59/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 AARON GRABER ETNA GREEN IN 482 26 5 20:37.20 6:39/M
2 JAMES HOCHSTETLER NAPPANEE IN 492 29 21 26:01.40 8:24/M
3 SCOTT HOSTETLER WAKARUSA IN 495 28 26 27:09.26 8:45/M
4 DUSTIN GOEGLEIN NAPPANEE IN 481 29 38 28:02.31 9:03/M
5 GRANT wills GOSHEN IN 612 29 83 35:46.29 11:32/M
Top

Female 26 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 CARA COOK WAKARUSA IN 614 28 20 25:55.34 8:22/M
2 WHITNEY GOEGLEIN NAPPANEE IN 480 29 37 28:02.30 9:03/M
3 RUTH STUTZMAN PLYMOUTH IN 526 26 51 30:01.76 9:41/M
4 MELINDA COOK SOUTH BEND IN 467 26 67 33:10.28 10:42/M
5 JENNIFER KAYLOR GREENVILLE TX 498 28 79 34:41.87 11:11/M
6 AMANDA WILLs GOSHEN IN 611 29 84 35:46.90 11:32/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 PHIL HOSTETTER NAPPANEE IN 617 31 7 22:57.19 7:24/M
2 ANDREW WAGGONER EVANSTON IN 594 32 12 24:10.77 7:48/M
3 RYAN FOUGHT GOSHEN IN 475 33 27 27:10.28 8:46/M
4 MICHAEL ORGILL GOSHEN IN 519 31 80 34:43.30 11:12/M
5 KYLE LEMLER NAPPANEE IN 610 33 95 37:10.22 11:59/M
6 JUSTIN SMITH MISHAWAKA IN 601 30 116 1:10:32.34 22:45/M
7 DEREK jacobs GOSHEN IN 608 30 126 1:10:38.57 22:47/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 BROOKE YODER MILLERSBURG IN 545 31 30 27:22.35 8:50/M
2 MELISSA MAXWELL SYRACUSE IN 512 33 45 29:24.29 9:29/M
3 BERENGERE COLE SYRACUSE IN 466 34 46 29:24.42 9:29/M
4 KATI ANDREWS NAPPANEE IN 623 34 50 29:50.22 9:37/M
5 JESSICA FOUGHT GOSHEN IN 476 33 70 33:37.91 10:51/M
6 AMANDA HARTMAN NAPPANEE IN 488 33 76 34:33.30 11:09/M
7 TINA DAVIDHIZAR ELKHART IN 468 30 77 34:38.20 11:10/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 JASON MILLER GOSHEN IN 599 36 10 23:45.46 7:40/M
2 BRANDEN HOCHSTETLER NAPPANEE IN 490 39 23 26:18.67 8:29/M
3 JOSEPH BENNER NAPPANEE IN 586 37 42 28:17.79 9:07/M
4 ERIC KOLBERG MILFORD IN 502 39 57 30:53.13 9:58/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 CHERI ERICKSON MISHAWAKA IN 472 36 39 28:10.63 9:05/M
2 RANDA ADAMS MISHAWAKA IN 451 38 40 28:11.28 9:05/M
3 MANDY VETOR NORTH WEBSTER IN 531 35 41 28:15.75 9:07/M
4 STESS NEWCOMER NAPPANEE IN 517 39 49 29:48.29 9:37/M
5 VALARIE MATHEWS NAPPANEE IN 511 38 52 30:04.40 9:42/M
6 KIM GILBERT MEDARYVILLE IN 556 39 53 30:11.94 9:44/M
7 RACHELLE FINNEY AKRON IN 473 36 71 33:54.78 10:56/M
8 AMBER HAYNES NAPPANEE IN 625 36 78 34:38.80 11:10/M
9 WENDY WATKINS BOURBON IN 533 38 82 35:04.86 11:19/M
10 AMBER BURGESS NAPPANEE IN 461 36 87 35:53.55 11:35/M
11 HEIDI KOLBERG MILFORD IN 503 35 109 45:30.75 14:41/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 DAVID DARR BOURBON IN 590 44 4 20:05.13 6:29/M
2 HARLEY SCHWARTZ NAPPANEE IN 613 42 8 23:34.27 7:36/M
3 STEVE GALL NAPPANEE IN 624 43 13 24:28.13 7:54/M
4 LAWRENCE YODER NEW PARIS IN 544 42 19 25:15.46 8:09/M
5 JONATHAN HOCHSTETLER NAPPANEE IN 619 44 22 26:16.21 8:28/M
6 MARK GRABILL ELKHART IN 484 41 32 27:38.35 8:55/M
7 BRIAN INNIGER NEW PARIS IN 497 44 56 30:45.50 9:55/M
8 CURT NISLY GOSHEN IN 518 42 81 34:47.51 11:13/M
9 BILL WENZ NAPPANEE IN 538 43 90 36:05.35 11:38/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 MARIA BROWN GOSHEN IN 459 43 31 27:25.71 8:51/M
2 SHELLY HALL PLYMOUTH IN 486 43 64 32:13.29 10:24/M
3 JANET ANTHONY NORTH WEBSTER IN 452 40 66 33:09.48 10:42/M
4 BECKY RASSI SYRACUSE IN 521 41 69 33:33.79 10:49/M
5 BRANDI BUSSARD TIPPECANOE IN 462 41 72 34:03.80 10:59/M
6 BETSY WENZ NAPPANEE IN 539 41 91 36:05.64 11:38/M
7 MINDY BROOKS MILFORD IN 458 42 92 36:52.55 11:54/M
8 LISSA KRULL MILFORD IN 506 44 104 42:37.27 13:45/M
9 TRACEY WITMER GOSHEN IN 540 41 105 44:17.79 14:17/M
10 TINA CHANDLER NAPPANEE IN 465 40 111 47:36.28 15:21/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 EDWARR PIPPENGER NAPPANEE IN 615 46 68 33:16.54 10:44/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 WENDY THOMPSON GOSHEN IN 527 46 29 27:16.28 8:48/M
2 MICHAELA WALTER NAPPANEE IN 532 46 48 29:48.29 9:37/M
3 KELLI YODER NEW PARIS IN 543 45 106 44:35.57 14:23/M
4 DENISE KNEPP MILLERSBURG IN 501 48 107 44:36.57 14:23/M
5 AMY VALADE RENSSELAER IN 529 45 113 49:05.83 15:50/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 MARIO MAST NAPPANEE IN 584 52 24 26:55.53 8:41/M
2 JACK LENGACHER, JR. NAPPANEE IN 510 50 60 31:16.77 10:05/M
3 TERRY KNEPP MILLERSBURG IN 500 52 61 31:44.45 10:14/M
4 TIMOTHY MILLER NAPPANEE IN 516 54 74 34:13.55 11:02/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 JULIE MAST NAPPANEE IN 583 51 43 28:23.47 9:09/M
2 DELORES NEWCOMER NAPPANEE IN 587 52 88 35:59.80 11:36/M
3 TAMI VANDAL SYRACUSE IN 530 53 101 40:26.65 13:03/M
4 COLLEEN RUSSELL NAPPANEE IN 522 52 102 42:24.56 13:41/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 BRUCE WELLS NAPPANEE IN 534 59 16 24:51.27 8:01/M
2 DAVE HOSTETTER NAPPANEE IN 616 56 28 27:14.35 8:47/M
3 FRANK RAMIREZ NAPPANEE IN 520 59 97 37:22.35 12:03/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 SHIRLEY TUCKER NAPPANEE IN 528 59 65 33:08.55 10:41/M
2 PAMELA GALLOWAY WARSAW IN 478 59 99 38:04.57 12:17/M
3 BECKY CARSWELL BOURBON IN 464 56 100 38:21.59 12:22/M
4 MARI ANNE SAYLER RENSSELAER IN 523 59 112 49:04.64 15:50/M
Top

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 KENT STUCKY GOSHEN IN 524 62 15 24:42.74 7:58/M
2 ARDEN GRABER ETNA GREEN IN 483 64 25 27:05.15 8:44/M
3 GERALD HOCSTETLER NAPPANEE IN 604 65 44 29:10.20 9:25/M
4 KEITH MILLER NEW PARIS IN 592 65 114 49:59.85 16:07/M
Top

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 JANE CARLSON-MILLER NAPPANEE IN 463 61 73 34:13.47 11:02/M
2 SUZIE YEAGER SYRACUSE IN 542 66 110 47:05.79 15:11/M
 

Half Marathon

Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 MARK DAVIDHIZAR ELKHART IN 551 33 1 1:22:03.59 6:16/M
2 HERMILO GARCÍA WARSAW IN 479 38 2 1:48:03.95 8:15/M
3 DARIN SIMMS NEW PARIS IN 571 50 6 1:48:41.95 8:18/M
Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 ADA WINGARD TOPEKA IN 576 17 3 1:48:04.58 8:15/M
2 DORCAS WINGARD TOPEKA IN 577 14 4 1:48:15.70 8:16/M
3 ASHLYN KNEPP MILLERSBURG IN 562 22 5 1:48:18.50 8:16/M
Top

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 BRIAN GIBSON MISHAWAKA IN 555 18 13 1:57:28.44 8:58/M
Top

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 MARTHA LAMBRIGHT TOPEKA IN 563 18 10 1:52:48.90 8:37/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 GRANT GIBSON PLEASANT LAKE IN 554 20 31 2:26:51.32 11:13/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 FREDA YODER BOURBON IN 579 28 19 2:01:37.98 9:17/M
2 EMILY BORKHOLDER BREMEN IN 547 23 22 2:03:35.83 9:26/M
3 TARA PETERSON GOSHEN IN 567 29 29 2:22:35.27 10:53/M
4 HANNAH GIBSON PLEASANT LAKE IN 553 23 36 2:43:04.25 12:27/M
5 TAYLOR SMIGIELSKI MISHAWAKA IN 572 20 37 2:43:04.56 12:27/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 DANIEL SCOTT NAPPANEE IN 570 39 21 2:02:41.40 9:22/M
2 JEREMY BYLER GOSHEN IN 582 36 30 2:23:13.52 10:56/M
3 MATTHEW COOK SOUTH BEND IN 550 30 38 2:47:03.44 12:45/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 STACI WEISSER MILFORD IN 575 32 11 1:57:25.22 8:58/M
2 SARA NEPHEW NAPPANEE IN 566 35 16 1:59:36.78 9:08/M
3 CHERYL MOODY SOUTH BEND IN 565 39 32 2:29:26.80 11:24/M
4 LAURA HEFT WESTMONT IL 618 30 34 2:31:49.58 11:35/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 SCOTT RIGGLE NAPPANEE IN 568 49 7 1:49:23.25 8:21/M
2 JASON HARPER GOSHEN IN 589 43 8 1:52:31.56 8:35/M
3 ALLEN ROBINSON Goshen IN 591 49 14 1:57:37.72 8:59/M
4 DOUG BROWN GOSHEN IN 549 45 17 2:00:01.73 9:10/M
5 FLOYD BORKHOLDER BREMEN IN 548 47 23 2:05:57.99 9:37/M
6 STEVE NORTON GOSHEN IN 581 45 24 2:06:04.49 9:37/M
7 BILL SAUER ELKHART IN 569 45 25 2:06:11.23 9:38/M
8 RALPH MEYER ETNA GREEN IN 622 43 26 2:08:24.93 9:48/M
9 EVAN ROBERTS NAPPANEE IN 588 49 33 2:31:49.17 11:35/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 MINDY GOETZ BLISSFIELD MI 557 40 12 1:57:27.54 8:58/M
2 LAURA MEYER SOUTH BEND IN 621 48 27 2:09:51.82 9:55/M
3 STEPHANIE FISH BREMEN IN 552 42 28 2:09:54.49 9:55/M
4 JULIE ZUMBRUN MISHAWAKA IN 580 47 35 2:33:11.64 11:42/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 RUSSELL HOCHSTETLER SOUTH BEND IN 559 58 9 1:52:47.66 8:37/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 LYDIA HENDRESS WOLCOTT IN 558 58 15 1:58:42.99 9:04/M
2 PAULA PURIK ELKHART IN 620 56 18 2:01:29.86 9:16/M
3 LINDA HOFFER WARSAW IN 585 53 20 2:02:33.98 9:21/M

Comments