2011 Boys State Results

Boys Varsity
 

Place Bib Number Name School Time Pace
1 212 Futsum Zeinasellassie (12) North Central (Indianapolis) 14:48.8 4:46
2 153 Mitchell Hubner (12) LaPorte 15:32.9 5:00
3 131 Troy Reeder (11) Hamilton Southeastern 15:38.3 5:02
4 249 Joey Zielinski (12) South Bend St. Joseph 15:39.0 5:02
5 74 Michael Sublette (12) Columbus North 15:39.3 5:02
6 189 Miguel Lozano (12) Mishawaka 15:39.8 5:02
7 200 Sam Roudebush (12) Noblesville 15:42.6 5:03
8 24 Carl Smith (12) Bloomington South 15:43.0 5:04
9 268 Ari Coulopoulos (10) Valparaiso 15:45.0 5:04
10 197 Alec Kostelnik (11) Morgan Township 15:45.1 5:04
11 264 Tate Schienbein (12) Union County 15:45.6 5:04
12 68 Christopher Kelsey (12) Columbus North 15:46.9 5:04
13 66 Andrew Diehn (12) Columbus North 15:49.8 5:05
14 217 Johnnie Guy (12) North Harrison 15:52.4 5:06
15 122 Jack Andritsch (12) Hamilton Southeastern 15:53.8 5:07
16 106 Jacob Reinking (11) Fort Wayne Concordia 15:54.7 5:07
17 43 Alexander Hess (11) Carroll Fort Wayne 15:56.3 5:08
18 119 Jason Crist (12) Franklin Central 15:56.6 5:08
19 77 Gil Stamm (12) Connersville 15:57.0 5:08
20 18 Mark Chandler (12) Bloomington South 15:57.3 5:08
21 163 Cole Hester (11) Lawrence Central 15:59.3 5:09
22 2 Connor Sorrells (11) Barr Reeve 15:59.6 5:09
23 37 Charlie Watson (11) Carmel 16:00.0 5:09
24 28 Patrick Appleton (11) Carmel 16:01.0 5:09
25 105 Zachery Panning (10) Fort Wayne Concordia 16:01.5 5:09
26 120 Keigan Culler (12) Fremont 16:02.5 5:10
27 128 Sawyer Hitchcock (12) Hamilton Southeastern 16:04.3 5:10
28 98 Caleb Kerr (12) Evansville North 16:04.4 5:10
29 306 Samuel Berger (12) Zionsville 16:05.0 5:11
30 187 Eric Hancock (12) Mishawaka 16:07.2 5:11
31 159 Chandler Ball (11) Lawrence Central 16:07.5 5:11
32 251 Tyeson Mundy (12) Terre Haute North 16:08.5 5:12
33 196 Michael Passmore (11) Mooresville 16:09.4 5:12
34 252 Jackson Bertoli (10) Terre Haute South 16:09.7 5:12
35 15 Andrew Carmin (11) Bloomington North 16:10.8 5:12
36 222 Jonathan Reynolds (11) North Harrison 16:12.4 5:13
37 1 Damon Pruett (11) Barr Reeve 16:13.6 5:13
38 134 Jacob Baranowski (12) Highland 16:15.5 5:14
39 139 Brent Dunn (10) Hobart 16:16.3 5:14
40 75 Karson Tays (11) Columbus North 16:16.9 5:14
41 121 Tyler Herber (12) Fremont 16:17.5 5:14
42 104 Luke Miller (11) Fort Wayne Bishop Dwenger 16:17.7 5:14
43 72 David Powell (12) Columbus North 16:18.0 5:15
44 160 Matt Dorsey (11) Lawrence Central 16:18.6 5:15
45 310 Ryan Conrad (11) Zionsville 16:19.2 5:15
46 292 Kyle Duvall (11) Westfield 16:19.5 5:15
47 185 Justin Duvall (12) Mishawaka 16:19.6 5:15
48 42 Jonathon Harper (11) Carroll Fort Wayne 16:19.8 5:15
49 184 Jordan Annis (11) Mishawaka 16:20.2 5:15
50 29 Robert Browning (10) Carmel 16:22.4 5:16
51 198 Nickolas Arndt (11) New Prairie 16:22.8 5:16
52 171 Kyle Eller (11) Lowell 16:24.2 5:17
53 216 Ryan Foster (12) North Harrison 16:26.2 5:17
54 130 Greg Murphy (11) Hamilton Southeastern 16:28.3 5:18
55 4 Arthur Cross-Najafi (11) Bedford North Lawrence 16:28.7 5:18
56 246 Josh O'Brien (12) South Bend St. Joseph 16:29.0 5:18
57 270 Landon Davison (11) Valparaiso 16:29.1 5:18
58 38 Daniel Williams (11) Carmel 16:29.4 5:18
59 89 Daniel Walters (11) Crown Point 16:29.8 5:18
60 133 Alex Zoumbaris (11) Hamilton Southeastern 16:29.9 5:18
61 287 Jacob Poyner (11) Warsaw Community 16:30.0 5:19
62 81 Tom Cierniak (11) Crown Point 16:30.6 5:19
63 290 Andrew Cartwright (12) West Lafayette 16:30.7 5:19
64 265 Ahmad Aljobeh (12) Valparaiso 16:31.2 5:19
65 110 Blake Jones (12) Fort Wayne Snider 16:31.3 5:19
66 245 Connor Method (12) South Bend St. Joseph 16:31.8 5:19
67 33 Michael George (10) Carmel 16:32.3 5:19
68 30 Cole Cisneros (12) Carmel 16:34.0 5:20
69 238 Evan Liechty (11) South Adams 16:34.3 5:20
70 91 Tyler Schickel (12) Evansville Mater Dei 16:34.7 5:20
71 40 Eric Claxton (11) Carroll Fort Wayne 16:34.7 5:20
72 62 Tyler Rusboldt (12) Chesterton 16:35.1 5:20
73 169 Kenny Thomas (10) Lawrence Central 16:36.0 5:21
74 3 Lane Barrett (11) Bedford North Lawrence 16:36.6 5:21
75 211 Corey Turner (11) North Central (Indianapolis) 16:37.2 5:21
76 218 Josh Guy (12) North Harrison 16:37.6 5:21
77 35 Eric Kinn (12) Carmel 16:39.2 5:22
78 41 Kyle Gater (11) Carroll Fort Wayne 16:40.0 5:22
79 313 Mason Herhusky (11) Zionsville 16:40.3 5:22
80 236 Joe Trueblood (12) Seymour 16:40.4 5:22
81 207 James Huffman (10) North Central (Indianapolis) 16:41.0 5:22
82 267 Taylor Bisacchi (11) Valparaiso 16:41.1 5:22
83 312 Max Gernhard (11) Zionsville 16:44.8 5:23
84 240 Dylan Dominello (11) South Bend St. Joseph 16:45.4 5:23
85 162 Sean Gassen (12) Lawrence Central 16:45.5 5:23
86 274 Peyton Reed (11) Valparaiso 16:45.8 5:23
87 67 Kaden Eaton (10) Columbus North 16:46.9 5:24
88 293 Kyle Nurse (12) Wheeler 16:47.5 5:24
89 90 Leopoldo Burguete (11) Culver Academies 16:48.2 5:24
90 186 Austin Ganger (11) Mishawaka 16:48.2 5:24
91 241 Jordan Holloman (12) South Bend St. Joseph 16:48.4 5:24
92 129 Kyle Knight (12) Hamilton Southeastern 16:48.6 5:24
93 213 Kyle Chesser (12) North Harrison 16:50.4 5:25
94 278 Ismael Calderon (10) Warsaw Community 16:51.0 5:25
95 225 Nicholas Lagemann (11) Prairie Heights 16:51.2 5:25
96 280 Ellis Coon (10) Warsaw Community 16:51.6 5:25
97 178 Mason McKinney (11) McCutcheon 16:51.7 5:25
98 10 Clayton Orender (12) Bedford North Lawrence 16:52.2 5:26
99 277 Stefan Harry (12) Wapahani 16:53.1 5:26
100 108 Mitchell Dutton (12) Fort Wayne Snider 16:53.6 5:26
101 65 Andy Carr (10) Columbus North 16:55.5 5:27
102 286 Robert Murphy (11) Warsaw Community 16:55.6 5:27
103 61 Austin Palombizio (12) Chesterton 16:56.3 5:27
104 23 Kaleb Rich-Harris (12) Bloomington South 16:56.7 5:27
105 14 Aaron Zollman (11) Bedford North Lawrence 16:57.3 5:27
106 272 Kevin Hickey (10) Valparaiso 16:57.5 5:27
107 109 Gaylon Gross (11) Fort Wayne Snider 16:57.8 5:27
108 208 Jack Judge (11) North Central (Indianapolis) 16:58.0 5:28
109 303 Trapper Mize (12) Whitko 16:58.9 5:28
110 116 Adam Williams (12) Fort Wayne Snider 17:00.0 5:28
111 305 Brody Wilson (12) Whitko 17:00.0 5:28
112 296 Dylan Cozad (12) Whitko 17:00.4 5:28
113 291 Andrew Kump (12) West Vigo 17:01.4 5:29
114 220 Jason Head (12) North Harrison 17:01.7 5:29
115 194 Tyler Thibodeaux (12) Mishawaka 17:02.1 5:29
116 86 Alex Ray (11) Crown Point 17:02.7 5:29
117 19 Nick Ehman (11) Bloomington South 17:03.3 5:29
118 54 Kevin Kenney (10) Chesterton 17:03.9 5:29
119 269 Pat Dalton (11) Valparaiso 17:04.4 5:30
120 118 Paul Wooten (12) Fort Wayne Snider 17:05.6 5:30
121 50 Bret Unger (10) Carroll Fort Wayne 17:06.6 5:30
122 123 Drew Barclay (10) Hamilton Southeastern 17:07.3 5:31
123 195 Patrick Wagner (11) Mishawaka 17:07.4 5:31
124 44 Alec Kreilach (10) Carroll Fort Wayne 17:07.4 5:31
125 156 Elijah Owen (12) LaPorte 17:07.5 5:31
126 92 Brogan Armand (9) Evansville North 17:07.8 5:31
127 149 Anthony Didion (10) LaPorte 17:10.1 5:32
128 311 Adam Corya (10) Zionsville 17:10.6 5:32
129 199 Ian Silver (10) New Prairie 17:11.3 5:32
130 113 Asher Scott (11) Fort Wayne Snider 17:11.7 5:32
131 304 Jude Stieglitz (12) Whitko 17:12.5 5:32
132 215 Daniel Fleace (9) North Harrison 17:13.7 5:32
133 144 Zach Spain (11) Hobart 17:14.2 5:33
134 260 Kyle Mullins (11) Terre Haute South 17:15.1 5:33
135 16 Curtis Burks (11) Bloomington South 17:15.6 5:33
136 204 Matthew Fox (12) North Central (Indianapolis) 17:15.9 5:33
137 209 Solomon Rice (9) North Central (Indianapolis) 17:16.4 5:33
138 167 Ross Pereira (12) Lawrence Central 17:17.8 5:34
139 99 Matthew Mills (11) Evansville North 17:18.6 5:34
140 294 Dallas Asher (12) Whitko 17:18.8 5:34
141 177 Casey Lyman (12) McCutcheon 17:19.3 5:34
142 183 Jake Wickes (11) McCutcheon 17:19.5 5:34
143 20 Jordan Huntoon (11) Bloomington South 17:20.8 5:35
144 13 Bryce Williams (12) Bedford North Lawrence 17:21.6 5:35
145 234 Jack Tormoehlen (10) Seymour 17:21.9 5:35
146 205 Teklit Guzay (12) North Central (Indianapolis) 17:23.4 5:36
147 174 Brendon Crist (11) McCutcheon 17:25.4 5:36
148 8 Brady Martin (11) Bedford North Lawrence 17:25.9 5:36
149 141 John Petroskey (10) Hobart 17:26.1 5:37
150 135 Collin Allen (9) Hobart 17:26.3 5:37
151 256 Devon Fuson (11) Terre Haute South 17:26.8 5:37
152 53 Andrew Kearney (11) Chesterton 17:28.7 5:37
153 289 Michael Smolen (12) Warsaw Community 17:29.0 5:38
154 279 Michael Compton (9) Warsaw Community 17:29.1 5:38
155 253 Spencer Danielson (9) Terre Haute South 17:29.9 5:38
156 87 Zack Seamon (10) Crown Point 17:30.0 5:38
157 307 Graham Bixler (12) Zionsville 17:30.2 5:38
158 78 Eric Banser (12) Crown Point 17:33.5 5:39
159 229 Ben Franke (12) Seymour 17:34.9 5:39
160 317 Brian Rice (10) Zionsville 17:35.8 5:40
161 235 Luke Tormoehlen (12) Seymour 17:35.8 5:40
162 49 Mitchell Slater (10) Carroll Fort Wayne 17:36.4 5:40
163 93 Joshua Backes (10) Evansville North 17:37.7 5:40
164 232 Ian Hensen (10) Seymour 17:38.4 5:41
165 59 Joe Niepokoj (12) Chesterton 17:39.0 5:41
166 283 Brysten James (11) Warsaw Community 17:39.2 5:41
167 136 Chad Brooks (12) Hobart 17:41.3 5:41
168 25 Michael Staton (12) Bloomington South 17:42.1 5:42
169 170 Adam Turner (11) Lawrence Central 17:42.9 5:42
170 97 Xavier Johnson (9) Evansville North 17:43.3 5:42
171 80 Zane Celmer (10) Crown Point 17:43.6 5:42
172 182 Jacob Wethington (10) McCutcheon 17:46.2 5:43
173 151 Dakota Dubbs (12) LaPorte 17:51.8 5:45
174 102 Matthew Smith (9) Evansville North 17:53.5 5:45
175 152 Nathan Gerick (11) LaPorte 17:53.7 5:45
176 11 Levi Scherschel (11) Bedford North Lawrence 17:54.0 5:46
177 258 Logan Hambrock (11) Terre Haute South 17:59.3 5:47
178 117 Bradley Wise (11) Fort Wayne Snider 18:01.3 5:48
179 239 Kevin Carney (12) South Bend St. Joseph 18:01.3 5:48
180 181 Spencer Storms (11) McCutcheon 18:03.1 5:49
181 244 Mike Mahon (12) South Bend St. Joseph 18:03.6 5:49
182 175 A.j. Funk (10) McCutcheon 18:06.7 5:50
183 56 Evan Mazurkiewicz (11) Chesterton 18:06.9 5:50
184 228 Ryan Emigh (12) Seymour 18:08.8 5:50
185 95 Jonathan Eaton (11) Evansville North 18:16.0 5:53
186 150 Jonathan Didion (12) LaPorte 18:16.1 5:53
187 302 Derek Miller (9) Whitko 18:19.7 5:54
188 257 Jerad Fuson (10) Terre Haute South 18:21.5 5:54
189 79 Jonny Beyeler (10) Crown Point 18:23.7 5:55
190 237 Raul Varela (12) Seymour 18:25.6 5:56
191 154 Kevin Hucksted (11) LaPorte 18:27.3 5:56
192 55 Joe Larimer (11) Chesterton 18:32.4 5:58
193 140 Justin Leon (11) Hobart 18:56.8 6:06
194 143 Alek Seeley (10) Hobart 19:02.5 6:08
195 261 Scotty Noble (12) Terre Haute South 19:58.6 6:26
196 297 Evan Cozad (9) Whitko 20:44.9 6:40
Comments